Menu
Your Cart

Açıklama ve Bilgilendirme

Merhabalar,

Öncelikle sitemize Hoş Geldiniz. Ben Talha, mywayislam.com sitesinin yöneticisiyim,

2012 yılından bu yana İslami tasarımlı giyim ürünleri üretmekteyiz. Şimdiye kadar üzerimde ne yazdığını bilmeden giydiğim ürünleri düşününce yaptığım işin insanlara ciddi bir tebliğ olduğunu düşünmekteyim. Bir bayana baktığında onun tesettürü ile Müslüman dediğimizi biliyoruz. Fakat erkeğin günümüzde İslamı pek simgelediğini düşünmüyorum. Sarık takılmıyor, Sakal bıraksan hristiyanda Sakal bırakıyor. Cübbeye hiç girmiyorum, durum böyle olunca boş durmamamız gerektiğini düşündük. (hiç yok demiyorum Sakal, Cübbe, Sarık bırakan kardeşlerimizde var elbette, kınamıyor ve tebrik ediyorum.) Durum böyleyken Genelde sorulan 1 soruya cevap vermek istiyorum. Bunlarla tuvalet ve benzeri yerlere girilir mi?

Evet girilir. nasıl mı? şimdi arap ülkelerine gittiğinizde logar kapaklarında bile arapça yazılar yazıyor. Bu onların ayıbı, öyle şey mi olur diyebilirsiniz lakin arapça harfler Kur'an a dayanmadığı sürece herhangi bir harftir. Cübbe, Sarık ve Sakallı bir kimsede İslami bir obje ile giriliyor tuvalet ve benzeri yerlere.

Hatta tuvalet adabı ile ilgili Hz. Peygamber (a.s.m) tuvalete gireceği zaman başını örterdi.(Beyhaki, Sünenü'l-Kübra, I,96)

Hadiste “def-i hacet zamanında örtününüz” diye buyurulmuştur. (Neylu'l-Evtar, 1/74).

Fakat fıkıh kitaplarında “tuvalet esnasında başı örtmenin bir edep olduğu” belirtilmektedir.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/203).

Hz. Ebu Bekir (ra)’in de şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Allah’tan gereği gibi haya etmelisiniz. Bilesiniz ki, ben helaya çıktığımda Allah’a karşı duyduğum hayadan ötürü başımı örterim.” (Kenzu’l-Ummal, h.no.. 8518).

Evet burada kastedilen baş ortüsü sarık ve takke olduğunu düşünürsek ki başka kapatacak bi araç yok o döenmde. Bunlar da İslami bir simgedir kanaatindeyim.

Yine arap harflerinin İslami açıdan taşıdığı önem bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.